به وبسایت پرتال جامع افق خوش آمدید

تبلیغات

مطالب این تارنما با استفاده از اسکریپت هوشمند خبرخوان افق گردآوری شده است . درصورت مشاهده محتوای نامربوط لینک مطلب را گزارش دهید .

تبلیغات


کاسبیـ تحت عنـوانـ مدیتیشن

کتابکـی با عنوان «انواع مدیتیشن - کوندالینی و چاکراها» را در دو روز گذشته مطالعه کردم. کتاب مذکور توضیحاتی راجع به «مدیتیشن» ارائه کرده بود. در این بینـ گریز‌های بر عالم علم نیز انداخته و اشاراتی غلط و عامیانهـ محور، سندی بر ادعاها

غالبـ رفرنس‌ها با کلیشهـ هایی مشابه «دانشمندان غربی... / مطالعات دانشمندان نشان داده است که...» مطرحـ و هیچ منبعـ معتبری معرفی نشده بود. ادعاهای دیکر نیز با بهره‌گیری از اصطلاحات پزشکی-علمی سعی بر اثباتــ

نمونه ای از ادعاهای کاذبـ کتاب، اشارهـ به «استفاده ده درصدی از مغر» بود. ادعای کذبـی که خوراکـِ فیلم‌های علمی-تخیلی مثل lucy, limitless است. (جهت آگاهی از رد این ادعا: کلیک کنید. و دیگر منابع متعدد)

مسلماً مدیتیشن موثر واقع می‌شود. ارتباط تنفس و دوری از محیط‌های آلوده با وضعیت روانی، ارتباط تغذیه و بدن سالم با وضعیت روانی و البتهـ «اصل تلقین» گواهی بر این ادعا است امّا شکافتنـِ درون و برون، نیروهای کیهانی و عالم غیبـ دیگر بساطــ ماءالشعیر، سیستم صوتی مناسب و lcd گولاخـ اینچ می‌طلبد و البتهـ جلوه‌های ویژه مناسبــ.

نکتهـ جالب اشارات تبلیغاتیـِ متعدد مترجم بر دیگر کتابـ‌ های خویش و مراکز آموزشی (پولیـ) تهـران بود. جالبـ است بدانید از اصولـ دستیابی به درجاتـِ بالایـ آگاهی و موفقیتـ در این زمینهـ، خدمت بدون چشمـ داشت به مردمان است. حالـ آنکه فروش غیرقانونی ترجمه آثار (بدونـ کسب اجازه از مترجم اثر یا همان دزدیـ) و ارائه خدماتـ آموزشیـ در ازای دریافت مُزدِ گزافـ، چگونه خدمت بی چشمـ داشتی است، بماند! متاسفانه بسیـاری با استفاده از چاپ کتاب‌های کنترل ذهن محور، موفقیت محور، برگزاری همایش‌های قیمتگران و ادعاهای ماورایی کاسبیـ می‌کنند.

«مدیتیشن» در دیدگاه اسلامی و شاید دیگر ادیان نیز، چندان مناسب نیست. علی الخصوص که در مسیر مدیتیشن به صدها الهه ، روحانی و... باید متوسل شد که با دیدگاهـ اسلامی هم‌خوانی ندارد.

اسرار ذهن بسیار است. علم بخشی را یافته و بخشـ دیگر را چــ دانیمــ که چـ خواهد آمد پیشــ. امّا ادعای بدون پشتوانه علمی، چندانـ عاقلانه و پذیرفتنی نیست. راجع به «مدیتیشن» بــ شخصِ نظرم قطعی نیست و درنظرگرفتن درصدی خطاء خالی از لطف نیست. موضوعـی جالب برای منـ و در آینده اگر فرصت شود این مقوله را از جهت تئوری و عملی بیشتر بررسی و مطالعه خواهم کرد.منبع این نوشته
اشتراک گذاری مطلب
تمامی حقوق این وب سایت برای گروه آواساز محفوظ است